Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar , Oto Mesleki Yeterlilik Belgesi , Makine Bakımcı Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar

Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar, MYK kurumu tarafından yetkilendirilmiştir.

Belgelendirme kuruluşlarının adaylara sağladığı birçok avantaj bulunur. Adayların faaliyet gösterdikleri mesleklerde ölçümlenmesini ve ne seviyede olduklarının belirlenmesini sağlarlar.

Uluslar arası standartları uygulayarak, adayların ülke dışında da iş bulabilmelerini sağlarlar.

Adayların sınavda başarılı olabilmeleri, mesleklerindeki bilgi seviyesine bağlıdır. Hem yazılı, hem de uygulama sınavlarında adayların bilgi düzeyleri ölçülür. Aynı zamanda yanlış bilgilerde adaylar tarafından fark edilmiş olacaktır.

Belgesi olan aday aynı zamanda, yasal olan haklarından da mahrum kalmayacaktır. Kayıt dışı istihdamı önlemeye yönelik çıkarılan yasalardan bir tanesi de, belgelendirme yasasıdır. Bu yasa sayesinde meslekte çalışanlar, hak kaybı yaşamayacaklardır.

Oto Mesleki Yeterlilik Belgesi

Oto mesleki yeterlilik belgesi, seviye 4 ve seviye 5 olmak üzere iki farklı seviyede verilir. Seviye numaraları, meslekteki tecrübe ve bilgiyi temsil eder.

Oto alım satım işlemlerinde mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenler, alım satım işlemi gerçekleştiremeyecektir. Böylece yapılan her işlem kayıt altına alınmış olur. Sektördeki olumsuzlukların giderilmesinde etkili olan belgelendirme işlemi, belgelendirme kuruluşları tarafından gerçekleştirilir.

Oto mesleki yeterlilik belgesi verilen mesleklerden bir tanesi de, motor testçisi (seviye 4) mesleğidir. Bu meslekte de birçok birimden adayları yazılı ve uygulama testlerine tabi tutulurlar. Yazılı ve uygulama sınavlarında belli oranlarda başarı sağlayan adaylar, belge almaya hak kazanır.

Makine Bakımcı Mesleki Yeterlilik Belgesi

Makine bakımcı mesleki yeterlilik belgesi, fabrikalardaki makinelerin bakımını sağlayan kişilere verilir. İmalatın sürekliliğinin sağlanması için makine bakım personelinin işini belirli standartlarda gerçekleştirmesi gerekir. Ulusal standartların yer aldığı belgelendirme sınavlarında, makine bakımcılarının bilgi ve tecrübe seviyeleri ölçülür.

Makine bakımcı personeli belgesini, belgelendirme kuruluşuna başvurarak alır. Başvuru işlemlerinden sonra adaylara sınav tarihi ve yeri hakkında bilgilendirme yapılır.

Sınavda başarılı olan adaylar, belge almaya hak kazanır. Adaylar dilerlerse, seçmeli birimlerden de belge alabilirler.

Tüm mesleklerde istisnasız her 5 yılda bir belge yenileme işlemleri yapılmalıdır. 5 yıl dolmadan 5 ay önce adaylar, belge aldıkları kuruluşlara başvurarak belgelerini yenileyebilirler. Yenileme işlemleri ücretlidir.

www.scbelgelendirme.com.tr